Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Tagi

Prawo jazdy na quada – najważniejsze informacje 

Jazda na quadzie, czyli czterokołowym pojeździe terenowym, stała się popularną formą rekreacji i środkiem transportu poza utwardzonymi drogami. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, istnieją określone przepisy dotyczące legalnej jazdy tym pojazdem, w tym przepisy drogowe dopuszczające je do ruchu na konkretnych drogach publicznych oraz prawa jazdy dla kierowców quadów.

W skrócie o quadach

Quad, znany również jako czterokołowiec, to rodzaj pojazdu terenowego wyposażonego, jak sama nazwa mówi w cztery koła. Ich wszechstronność i zdolność do poruszania się po różnorodnych terenach sprawiają, że znalazły one zastosowanie w wielu dziedzinach.

Quady są często wykorzystywane do rekreacyjnej jazdy w terenie. Miłośnicy przygód doceniają ich zdolność do pokonywania różnorodnych przeszkód i trudnych dróg. Wycieczki quadami stają się popularną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu, umożliwiając eksplorację natury i terenów off-road.

W niektórych miejscach quady są wykorzystywane do działań poszukiwawczych i ratowniczych. Ich zdolność do dotarcia do trudno dostępnych obszarów, takich jak góry czy lasy, czyni je przydatnymi w operacjach poszukiwawczych, przewozie zaopatrzenia dla ratowników oraz ewakuacji.

Kategoria prawa jazdy na quada

W większości krajów, prowadzenie quada wymaga posiadania odpowiedniego prawa jazdy. Lekkie quady wymagają posiadania prawa jazdy AM, czyli tak zwanej karty motorowerowej. Jednak bardzo szybko quad może stać się pojazdem już wymagającym bardziej „dorosłej” kategorii.  W Polsce jest to najczęściej kategoria B1, jednak – przy większej wadze pojazdu, może być wymagane posiadanie kategorii B, czyli standardowej pozwalającej na kierowanie samochodami osobowymi.

Aby zdobyć prawo jazdy AM, należy ukończyć 14. rok życia. Wiek wymagany do uzyskania prawa jazdy B1 na quad to wedle naszych przepisów ukończone 16 lat. Natomiast prawo jazdy kategorii B, które da nam pewność, że będziemy mogli korzystać z różnego rodzaju quadów, wymagaj już ukończenia 18 lat.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, że quad nie jest motocyklem, pomimo podobnych osiągów. Zaliczany jest on do innych pojazdów czterokołowych do przewozu osób i mienia.  Samo posiadanie prawo jazdy także nie uprawnia nas do jeżdżenia po drogach publicznych. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych, jazda na quadzie wymaga rejestracji pojazdu, dopuszczenia go do ruchu a także, posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Chociaż nie jest to wymóg absolutny, to warto rozważyć uczestnictwo w specjalistycznym szkoleniu z zakresu prowadzenia quadów. Istnieją firmy i ośrodki oferujące kursy jazdy na quadzie, które pomogą zdobyć praktyczne umiejętności prowadzenia pojazdu w trudniejszych warunkach terenowych. Jest to zwłaszcza istotne dla osób początkujących, które chcą cieszyć się bezpieczną jazdą.